Ortopeda – lekarz nie tylko od złamań!

Wizyta u ortopedy większości pacjentów kojarzy się ze złamaniami, skręceniami i zwichnięciami. Po lepszym zapoznaniu się z jego specjalizacją, okazuje się jednak, że jest ona znacznie szersza. Ortopeda zajmuje się bowiem urazami, chorobami i problemami związanymi z funkcjonowaniem ludzkiego układu ruchu – układu, który pozwala nam na sprawne, samodzielne poruszanie się. Na wizytę w jego gabinecie należy więc się zgłosić, jeśli mamy problemy z poruszaniem się, cierpimy na dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa, a także jeśli zaważymy u siebie inne symptomy świadczące o problemach w obrębie kości, stawów i więzadeł.

Czym zajmuje się ortopeda?

Ortopeda jest lekarzem, którego główną specjalizację stanowi układ kostny. Wielu lekarzy tej specjalności zajmuje się także traumatologią, czyli chirurgią urazową. Gabinet ortopedy odwiedzają głównie osoby, które cierpią na różnego rodzaju dysfunkcje w obrębie układu ruchu. Mogą być one zarówno wrodzone, jak i nabyte. Ortopeda to lekarz, który ukończył specjalizację z zakresu ortopedii i chirurgii urazowej. Posiada więc szeroką wiedzę z zakresu chorób i schorzeń związanych z układem ruchu oraz praktyczne umiejętności, pozwalające na ich skuteczne leczenie.

Ortopeda może leczyć zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. W przypadku tych pierwszych, lekarz zajmuje się diagnozowaniem stanów pourazowych i powikłań np. po przebytych złamaniach i skręceniach. W spektrum jego specjalizacji znajdują się także wszelkie wady postawy, zwyrodnienia stawów i kości oraz oczywiście urazy w obrębie kończyn dolnych i górnych. Podczas wizyty lekarz przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad oraz kieruje go na dodatkowe badania np. prześwietlenie. Po zapoznaniu się z ich wynikami, ustala plan leczenia i częstotliwość wizyt kontrolnych.

Ortopeda – lekarz nie tylko od złamań!

Ortopeda dziecięcy specjalizuje się natomiast w leczeniu małych pacjentów. Pierwsza wizyta z dzieckiem u ortopedy powinna odbyć się między 6. a 8. tygodniem życia dziecka i ma na celu sprawdzenie czy układ ruchu dziecka rozwinął się w prawidłowy sposób. Jeśli w czasie wizyty lekarz stwierdzi nieprawidłowości, dziecko pozostaje pod jego opieką do czasu, aż problemy zostaną wyeliminowane.

Kiedy należy udać się do ortopedy?

Najbardziej oczywistym powodem, dla którego zarówno dorośli, jak i dzieci odwiedzają ortopedę, są urazy w obrębie układu ruchu. Złamania kości, skręcenia i zwichnięcia powinny skłonić do natychmiastowej wizyty w gabinecie oraz skorzystania z leczenia zaproponowanego przez specjalistę. Nie są to jednak jedyne powody, dla których warto zaplanować szybką wizytę w gabinecie ortopedycznym.

Warto ją także umówić, jeśli od dłuższego czasu borykamy się z bolami kręgosłupa, cierpimy na problemy ruchowe lub dostrzegliśmy u siebie inne negatywne symptomy, które mogą świadczyć o problemach w obrębie układu ruchu. Wizyta u ortopedy może odbyć się zarówno na NFZ lub prywatnie.

Ze względu na długi czas oczekiwania obowiązujący w przypadku wizyt odbywających się w ramach państwowego ubezpieczenia zdrowotnego, wielu pacjentów decyduje się na prywatną wizytę, gdyż odbywa się ona szybciej.

Więcej informacji jest dostępnych na stronie Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com/">ortopedakrakow.com.