Jakie zagrożenia niesie ze sobą sztuczna inteligencja?

Od SIRI  po samochody bezzałogowe, sztuczna inteligencja (AI) rozwija się bardzo szybko. Podczas gdy filmy science fiction przedstawiają ją jako roboty o cechach podobnych do ludzkich, tak naprawdę może obejmować wszystko, od algorytmów wyszukiwania Google, przez IBM Watson, po broń autonomiczną.

Superinteligencja

W miarę jak system AI staje się coraz bardziej ogólny i wydajny. może stać się nadinteligentny. Brzmi to jak science fiction. Jednak wielu badaczy uważa, że jest to możliwe. Sztuczna inteligencja miałaby wtedy ogromny wpływ na sytuację gospodarczą, społeczną i polityczną. Z jednej strony prowadziłoby to do pozytywnych zmian, z drugiej strony stanowi dla nas spore zagrożenie.

Problemy z danymi

Przyswajanie, sortowanie, łączenie i właściwe korzystanie z danych sprawia coraz więcej trudności. Wzrosła bowiem ilość nieuporządkowanych danych pobieranych ze źródeł, takich jak strony internetowe, media społecznościowe, urządzenia mobilne, czujniki.

W rezultacie łatwo można wpaść w pułapkę np. nieumyślnego użycia lub ujawnienia poufnych danych ukrytych wśród anonimowych informacji. Dlatego należy przestrzegać zasad prywatności, takich jak Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO).

Jakie zagrożenia niesie ze sobą sztuczna inteligencja?

Brak przejrzystości

Wiele systemów AI zostało zbudowanych z tzw. sieci neuronowych, które służą jako silnik. Są to wzajemnie połączone ze sobą systemy. Nie mogą wskazać motywacji przy “podejmowaniu decyzji”. Widoczne są tylko dane wejściowe i wyjściowe. Sztuczna inteligencja jest zbyt skomplikowana.

Niemniej jednak w przypadku decyzji wojskowych lub medycznych ważne jest, by móc prześledzić konkretne dane, które do nich doprowadziły. Jakie były przesłanki? Warto więc zastanowić się nad hipotezą: sztuczna inteligencja a zagrożenia.

Manipulacja społeczna

Media społecznościowe za sprawą autonomicznych algorytmów są bardzo skuteczne w targetowaniu. Wiedzą, kim jesteśmy, co lubimy i dobrze analizują nasze myśli. AI można wykorzystać do manipulacji społecznej. 

Problemy z interakcją

Komunikacja między ludźmi a maszynami to kolejny kluczowy obszar ryzyka. Warto zwrócić uwagę na czyhające wyzwania w automatycznych systemach transportu, produkcji i infrastruktury. Wypadki i obrażenia są możliwe, jeśli operatorzy ciężkiego sprzętu, pojazdów lub innych maszyn nie rozpoznają, kiedy systemy działają nieprawidłowo. I odwrotnie, ludzi osąd może okazać się błędny w nadpisywaniu wyników systemu.

Jeśli firma zajmująca się analizą danych, popełni błędy w skryptach, zarządzaniu danymi, może łatwo naruszyć zasady uczciwości, prywatności, bezpieczeństwu i zgodności. Bez rygorystycznych zabezpieczeń niezadowoleni pracownicy lub wrogowie zewnętrzni mogą uszkodzić algorytmy albo użyć sztucznej inteligencji w niewłaściwy sposób. 

Jakie zagrożenia niesie ze sobą sztuczna inteligencja?

Odpowiedzialność za działania

Nadal nie do końca wiadomo, jakie są prawne aspekty inteligentnych systemów. Kto ponosi odpowiedzialność, jeśli AI popełni jakiś błąd? Co się stanie, jeśli nadal będą się rozwijać i staną się bardziej automatyczne? Czy akceptujemy margines błędu maszyn AI, nawet jeśli konsekwencje mogą być katastrofalne?